Recenzia knihy Uspávač - Lars Kepler

Autor: Matej Tóth | 1.6.2016 o 20:32 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  94x

Každá kapitola ma vtiahla do úžasne opísanej pochmúrnej atmosféry. Skutočne, toto je jedna z kníh, ktorá vás dokáže preniesť do deja, a vy sa zrazu ocitnete priamo na miestach činu, podvedome sa stotožníte s inšpektorom a prípadom

Knihu kúpila mojej priateľke jej mama a ja som už dlhší čas poškuľoval po tejto dvojici. Skúsil som Hypnotizéra, ale ten, ak má pravdu povediac ma až tak nezaujal. Možno z toho dôvodu, že som knihu čítal až po pozretí filmu.
Uspávač však upravil môj trochu sklesnutý názor a čítanie tejto knihy ma priviedlo do úplne inej dimenzie. Každá kapitola ma vtiahla do úžasne opísanej pochmúrnej atmosféry. Skutočne, toto je jedno z tých diel, ktoré vás dokáže preniesť do deja. Zrazu ocitnete priamo na miestach činu, podvedome sa stotožníte s inšpektorom Linnom a prežívate celý prípad spolu s ním a nedočkavo čakáte, čo pronesie ďalšia strana.
Alexander a Alexandra majú neuveriteľný talent na rozprávanie, zapájajú do kníh, a pri Uspávačovi tomu nebolo inak, aj psychológiu a mnoho poznatkov z iných oblastí.
Pri niektorých kapitolách ma skutočne mrazilo a v hĺbke seba samého som sa občas zhrozil, že toto všetko môže byť skutočné, pretože dvojica Lars Kepler nemyslia len v rovine fantázie, v rovine neskutočných a vymyslených vecí. Oni príbeh Uspávač podávajú s veľkou dávkou reálnosti. 
Ďalšou vecou ktorá sa mne osobne na tejto knihe páčila, bolo prirovnanie a opísanie hlavnej zápornej postavy ako mýtického Sandmana, Pána snov s cinkajúcimi porcelánovými prstami.
Postava Jureka Waltera, s ktorým sme sa už tak úchytkom v jednej knihe stretli (nepoviem v ktorej, aby som tých, ktorý ešte nezistili ktorá to je, neobral o zážitok a moment prekvapenia), je opísaná štýlom, ktorý vzbudí strach ale aj záujem v mnohých čitateľoch, ktorý majú radi tajomné a nevysvetliteľné veci.
Aj keď je Jurek negatívna postava, môže sa stať, že vám v niektorých situáciách bude sympatický, čo je jedna z tých, pre mňa nevysvetliteľných vecí, prečo sa mi v niektorých ohľadoch táto postava páčila. 
Rovnako aj Jonna Linna je charakter, ktorý je silný a človek aj v riadkoch tejto knihy bude vnímať jeho  neprehliadnuteľnú charizmu.
Knihu odporúčam prečítať každému, kto má rád kriminálne príbehy s príchuťou ta mystéria. Nie je to síce najľahšie čítanie, pretože skutočne si túto knihu a jej atmosféru vychutnáte vtedy, keď sa sústredíte a zapojíte predstavivosť a schopnosť vizualizovať to čo čítate. 

                                                                                                                                   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?